Laboratorium Wysokiej Próżni PEVIN
lustra

Metalizacja

Metalizacja próżniowa jest jedną z podstawowych metod nakładania warstw metalicznych na detale wykonane ze szkła oraz plastiku. Ma ona zastosowanie
w optyce, motoryzacji, astronomii oraz do celów dekoracyjnych.
Do metalizacji stosujemy dwie metody : „klasyczną” – oporową oraz rozpylania magnetronowego. Pierwsza metoda polega na odparowaniu roztopionego metalu
z rozgrzanego źródła np. łódki, drutu , przez który przepływa prąd o dużym natężeniu (kilkaset amperów). Metoda ta nie daje jednak dobrych efektów przy odparowywaniu stopów metali ze względu na ich frakcjonowanie. Z tego względu bardziej uniwersalna jest metoda magnetronowa. Oparta jest ona na rozpylaniu metali w polu magnetycznym pod wpływem wysokiego napięcia. Rozpylanie magnetronowe umożliwia rozpylanie czystych metali i stopów o bardzo zróżnicowanych grubościach warstw.
W naszej firmie oferujemy nakładanie m. innymi powłok metali: aluminium, srebra, chromu, miedzi oraz stopów metali np. mosiądzu i stali nierdzewnej. Na życzenie klientów nakładamy inne metale i stopy.
Powłoki metaliczne możemy pokryć próżniowo warstwami ochronnymi m.in. SiO2, SiO i MgF2 . Zalecane jest to zwłaszcza dla metali łatwo ulegających uszkodzeniom mechanicznym lub chemicznym. Metoda ta jest powszechnie stosowana do zabezpieczania luster w optyce instrumentalnej.